محل تبلیغات شما

مشکل مدیریتی حاد داریم

اگر نرخ بیکاری را با نرخ تورم جمع کنیم، شاخصی تحت عنوان شاخص فلاکت بدست می آید. ایران از نظر شاخص فلاکت دومین کشور در جهان معرفی شده است.

شاخص فلاکت شاخصی برای تعیین کیفیت زندگی افراد جامعه است. اما برخی از تحلیلگران برای این گونه شاخص ها ارزشی قائل نیستند. آنها می گویند که این واژه ها بار معنایی بدی دارند و هرگز نباید چنین شاخص هایی را برای سنجش وضعیت کشور استفاده کرد. اما نه به آن دلیل که برآمد این شاخص ها اشتباه است. بیشتر منظور آنها متوجه معنای تحت الفظی فلاکت است. آنها معتقد نیستند که فلاکت واژه ای است که ما عینیت آن را زندگی می کنیم. عماد افروغ، جامعه‌شناس و نماینده دوره هفتم مجلس و رئیس کمیسیون فرهنگی همان دوره مجلس در گفت و گو با رکنا، به بیان این موضوعات پرداخت.

افروغ در پاسخ به این سوال که ایران دومین کشور مفلوک دنیا بر اساس این شاخص معرفی شده است. این چه تاثیری بر زندگی افراد جامعه دارد و خواهد داشت؟ » بیان کرد: هرگز این گونه انگ ها به جامعه را دنبال نمی کنم. فلاکت معنای خاصی دارد. نمی شود یک شاخص ساخت و اسم آن را فلاکت گذاشت و آن را به مردم یک جامعه اطلاق کرد. البته این نظر من است. وقتی که عربستان را به عنوان سومین کشور شاد دنیا معرفی می کنند، ببینید که این آمارها بر چه اساسی منتشر می شود. آنها به تازگی عربستان را به عنوان سومین مردم شاد دنیا معرفی کرده اند.

عاصی شدن رییس جمهور آمریکا افتخار ماست

این روشنفکر دینی، گفت: فلاکت بار بسیار سنگینی دارد و همراه با یک نوع خفّت است. من به این انگ ها ظنین هستم و این ظنِّ بنده از عدم آگاهی نیست. بله ما آسیب زیاد داریم، شکاف طبقاتی داریم، بیکاری داریم و نیتی خیلی داریم. ولی نکات مثبت زیادی داریم که قابل تقدیر است. یعنی استقلال ما و تمامیت ارضی ما. همین که امروز رییس جمهور آمریکا با آن همه ادا و اطوارش اینجوری عاصی شده است افتخار ماست. این افتخار را باید دید و آن کم و کاستی ها را هم باید دید.

چرا می گویید فلاکت بگویید نرخ بیکاری

وی در ادامه بیان کرد: عنوان فلاکت عنوان سنگینی است. به هیچ وجه این عنوان را برنمی تابیم. البته دنبال نمی کنم که این کلمه در انگلیسی چه بوده و چرا فلاکت ترجمه شده است. من نمی دانم اما نباید این عنوان در باره ایران بکار گرفته شود. نه ارق ملی ما و نه بسیاری از دستاوردهای ما اجازه می دهد که این واژه در رابطه با ایران بکار رود. به شدت من آن مخالف هستم . چرا شما می گویید فلاکت بگویید نرخ بیکاری ما چقدر است.

سازمان که شاخص فلاکت را برای ایران بکار برده غلط کرده است

افروغ گفت: در باره کشور می توانیم بگوییم رابطه خادم و مخدوم عوض شده است. دولتمردان ما به جای آنکه خدمت گزار باشند، کسانی شده اند که انتظار دارند به آنها خدمت شود. فلاکت را کسی که شرف ملی داشته باشد درباره کشورش به کار نمی برد و این یک عبارت فاجعه آمیز است. من با آمارها مشکلی ندارم با عنوان فلاکت مشکل دارم. از قول من بنویسید که آن سازمان که شاخص فلاکت را برای ایران بکار برده غلط کرده است. این عنوان فقط اقتصادی نیست. ی است، فرهنگی است، اخلاقی است. بار منفی آن از عقب ماندگی هم سنگین تر است. کشوری که می گویند فلاکت زده است …. من نمی گویم کدام کشور فلاکت زده است. غرور ملی من اجازه نمی دهد به عقب مانده ترین کشور هم فلک زده بگویم. معیار های من فقط اقتصادی نیستند. البته اقتصاد خیلی مهم است و من بارها گفته ام که ما شعار عدالت دادیم اما به آن عمل نکردیم. اما اینها را بزارید کنار، هیچ گاه برای کشوری که فقیر در آن زیاد است، فساد در آن زیاد است، بی عدالتی در آن زیاد است، بی اخلاقی درآن زیاد است ، عنوان فلاکت را بکار نمی برم.

وزارت بهداشت چرا باید از فاصله گذاری اجتماعی استفاده کند!

وی در پاسخ به این پرسش که این شاخص فقط نرخ بیکاری به علاوه نرخ تورم است. مربوط به ایران هم نیست. اما شرایطی را می سنجد که ایران با داشتن آن امتیاز گرفته است. یعنی دومین کشور از آخر. آیا بهتر نیست با شرایط فلاکت مشکل داشته باشیم تا با یک واژه و معنای آن؟ » گفت : این ها فلاکت نیست. من به عنوان جامعه شناس حرف می زنم. ما نباید از عنوان های غلط آنها استفاده کنیم. مثلا وزارت بهداشت چرا باید از فاصله گذاری اجتماعی استفاده کند. فقط چون سازمان بهداشت جهانی گفته است؟ یک جامعه شناس نیامد بگوید که این واژه غلط است. البته ما گفتیم. باید می گفتند فاصله فیزیکی. اما مگر کسی می فهمد و مگر اصلا کسی گوش می دهد. یک عنوان را یکی بکار می برد و اینا هم می گویند چون سازمان بهداشت جهانی گفته بکار ببریم.

نرخ بیکاری به علاوه تورم معاش همه را تحت الشعاع قرار می دهد

افروغ در پاسخ به این پرسش که خب بگذارید جور دیگری نگاه کنیم. از واژه فلاکت صرف نظر کنیم. نرخ بیکاری به علاوه تورم در کشور عدد ۵۰ . این نرخ بیکاری به علاوه تورم، چه تاثیری در شرایط زندگی افراد جامعه دارد؟ اگر بخواهید به عنوان یک جامعه شناس حرف بزنید؟ » گفت: من تخصص آن را ندارم. البته روی همه کس تاثیر دارد. تاثیر روی وضعیت ن دارد. روی مادران دارد. روی شاغلان ما دارد. روی بیکاران ما دارد. چه بازنشستگان و چه بیکاران جوان. این شاخص تمام معاش و حق معاش آنها را تحت شعاع قرار می دهد. آیا در ریشه یابی ما مستحق این اصطلاح هستیم؟ کشور نمی توانست بهتر اداره شود که این مشکلات را نداشته باشد. ما مشکل مدیریتی حاد داریم. در کشور ما به عدالت بی توجهی می شود. حالا یک بخش آن می توانست تهدیدها و تحریم باشد.

بزرگتر از درد اقتصادی، ناامیدی است

وی در ادامه بیان کرد: به این مسئولین هر چه می خواهید بگویید. حتی بگویید مفلوک، من قبول دارم. اما نباید به مردم گفت که فلک زده. من بر روی این مورد تعصب دارم. این واژه مردم را به ناامیدی می کشاند. بزرگترین درد که از درد اقتصادی هم بدتر است درد ناامیدی است. ما اکنون باید امید بدهیم اما نباید امید کاذب بدهیم. امید مبنایی بدهیم و امید فلسفی بدهیم. بگوییم که جهان اینطور نمی ماند، مسائل حل می شود.

طبقه اجتماعی در جامعه ایران شکل نگرفته است

برای فهم اربعین باید بزرگ شویم

جوانها مدیران بهتری برای کشور انقلابی هستند/ نامزدهای مجلس منابع مالی‌شان را مشخص کنند

فلاکت ,شاخص ,کشور ,نمی ,نرخ ,یک ,که این ,نرخ بیکاری ,شده است ,به این ,شاخص فلاکت ,زندگی افراد جامعه ,سازمان بهداشت جهانی ,گذاری اجتماعی استفاده ,گویید فلاکت بگویید

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

محله بنده نواز reelsmobarve دانلود جدیدترین فیلم ها و آهنگ ها Lisa's receptions نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان بهشهر دانلود اهنگ جدید گُفتمان اندیشهٔ نو، دکتر حسین رضایی بی دل افق درخشان کشکول فرق